You are here: Really Useful Group > The People > London 2000
Email
London 2000  
Jerome Pradon 
The Man
Click here to read full bio

Trained: Cours Florentin Paris, and also with John Strasberg and Sarah Eigerman.

Theatre: Black Goes with Everything (Churchill Theatre, Bromley); Rasputin in Killing Rasputin (Bridewell Theatre); title role in Napoleon (Elgin Theatre, Toronto); Chris in Miss Saigon (Theatre Royal, Drury Lane); Guillame in Martin Guerre (Prince Edward Theatre); Leon Czolgosz in Assassins (Derby Playhouse); Guido in Nine (Folies Bergere); Marius in Les Misérables (Mogador Theatre); La Java des Memoires; A Nogent sur Garonne; Chevalier in La Seconde Surprise de L’Amour (Theatre Grevin); Pylade in Andromache; Natwick in Private Wars ’69; Eugenio in Le Café (Avignon Festival).

Workshop: Casanova written by Simon Lee; The Three Musketeers by Stiles and Drew.

Television: Duc de Lauzun in The Artistocrats (BBC); Reynier in Sharpe’s Honour; Erikson; guest lead in Kung Fu (Warner Bros. USA). In France: L’ete ’36, Thibault in Belle Grand Mere (France 3).

Film: Judas in Jesus Christ Superstar (Really Useful Films, scheduled for release in Autumn 2000). Jerome appears in three English language films – Marquis D’Effiat in Vatel directed by Roland Joffe (opening film at Cannes 2000), Ashton in Simon Sez directed by Kevin Elders (Columbia Tristar) and The Director in The Dancer, directed by Fred Garson and produced by Luc Besson – all on current release in Paris and due in the UK in Autumn 2000; Miguel in Helas Pour Moi directed by Jean Luc Godard; Ricard in The Brylcreem Boys directed by Terence Ryan; The Brother in La Jeune Fille et la Tortue (French language short directed by Stephane Ly-Cuong)

Radio: National Music Day Celebration Performance (BBC Radio 2).

Recording: Cast recording of Killing Rasputin; original cast recording of Napoleon; own single release Tendrement (BMG Paris); original Paris recording of Les Misérables; original cast recording of Martin Guerre; Les Misérables 10th Anniversary concert.

Forthcoming projects: Jerome is currently working on a French version of Road Movie which he plans to present in Paris and a one-man show, A Crime of Passion, recently translated into English for performance in London.


Close
Laura-Michelle Kelly 
Swallow
Click here to read full bio

Born: Totton.

Trained: Shanklin Stagecoach of Performing Arts; Gillian Cartwright’s Academy of Dance.

Theatre: Understudied and played the leading role of Belle in Beauty and the Beast (Dominion Theatre); Tin Pan Ali (NYMT at the Edinburgh Fringe Festival); Bet in Oliver! (Trinity Theatre, Cowes); Nôtre Dame, South Pacific, The King and I, Bugsy Malone, Annie, lead role in Awesome, Brigitta and Louisa in The Sound of Music, The Ghost of Christmas Past in A Christmas Carol (Pavilion and Shanklin Theatres, Isle of Wight).

Concerts /Galas: Benefit performances at Her Majesty’s Theatre and the Palace Theatre; guest star appearance at the millennium celebrations at Arundel Castle; performed at Sir David Frost’s 60th Birthday celebrations; West End at Home concerts.

Dance: Sleeping Beauty (European Ballet Company).

Opera: La Bohème with Claire Moore.

Television: Appearance on Esther; performed in the live broadcast of the millennium concert for Songs of Praise from Cardiff Arms Park; guest appearance on the magazine show Bedrock.


Close
Mark McGee 
Amos
Click here to read full bio

Trained: Birmingham Conservatoire for voice.

Theatre: Bobby C in Saturday Night Fever (London Palladium); Our Day Out (Birmingham Repertory); La Cage aux Folles (tour); original cast of Mack and Mabel (Leicester Haymarket and Piccadilly Theatre, London); Edwin with the original cast of Summer Holiday (Opera House, Blackpool and national tour); A Slice of Saturday Night (Liverpool Empire); Les Misérables (national tour); Man of La Mancha (Covent Garden Festival); Les Noces (Birmingham Royal Ballet).

Television: Appearances on The Royal Variety Performance; GMTV; Children in Need; Talking Telephone Numbers; Dreamworld (BBC).

Recording: Original London cast album recording of Mack and Mabel; Man of La Mancha (BBC Radio 3).


Close
Cat Simmons 
Candy
Click here to read full bio

Trained: Phil Winston’s Theatreworks.

Theatre: Soul Girl in Jesus Christ Superstar (UK Tour); Girls on Tap (tour).

Recording: Member of the pop group Elite.


Close
Rohan Tickell 
Boone
Click here to read full bio

Trained: Victorian College of the Arts, Melbourne, Australia.

Theatre: Sheriff with the original cast of Whistle Down the Wind (Aldwych Theatre); Gus/Growltiger in Cats (Operettenhaus, Hamburg, Germany, Australian/New Zealand tour); understudy to Phantom, Raoul, André and Piangi in The Phantom of the Opera (Melbourne and Sydney, Australia); Enjolras and understudy to Valjean and Javert in Les Misérables (Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth, Auckland); understudy Brad, Rocky, Eddie and Dr. Scott in The Rocky Horror Show (Melbourne); Screaming King Cadenza in Screaming King Cadenza and the Melody Lords (Australian tour); Ball Player in Insignificance, Young Freevil in The Dutch Courtesan, Mystery Guest in A Respectable Wedding, Cassius in Julius Caeser, Dr Chebutykin in Three Sisters, Von Eberkopf/Deathly Stranger in Peer Gynt, Orlando in As You Like It (Melbourne); Kevin in Stronger than Superman (Victoria and NSW tour); Convict/Leader in Killer’s Head/My Foot My Tutor, K K to Rule in The Rule of Zip, featured puppeteer in world première of The Gift of Vagrancy (Melbourne); Pigsy in Monkey (Australian tour); Keith in Bureaucrazy (tour of Victoria, Australia); Paul/Gordon in Red Cross/Icarus’ Mother, Young Officer in Christie in Love (Melbourne).

Workshop: Father O’Donnell in The Beautiful Game by Andrew Lloyd Webber and Ben Elton (Sydmonton Festival at the Cambridge Theatre, London); Bobby Kennedy in Camelot Dream (Opera Studio, Sydney)

Concerts: The Music of Andrew Lloyd Webber with Sarah Brightman (Australia, New Zealand, Japan, Singapore and Hong Kong); Les Misérables in concert (Sydney); Morning Melodies (Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane and Auckland); A Celebration of Musicals (Darling Harbour, Sydney).

Television: Rafferty Rules, Hey Hey It’s Saturday, The Factory (Australia).

Recordings: Tina Cross and Friends; Aspects of Andrew Lloyd Webber; original cast album of Whistle Down the Wind.


Close
Michael Samuels 
Edward
Steven Osborne 
Sheriff
Click here to read full bio
StevenOsborne

Theatre: Sam Bick in Assassins (Komedia Theatre); Magwitch in Great Expectations (Theatr Clwyd, Mold); Frank in Up ‘n’ Under (Belgrade Theatre, Coventry); Spats Palazo in Some Like it Hot (tour and West End); Judd in Oklahoma! (national tour); Bill Sykes in Oliver! (national tour); Colpoys in Trelawny of the ‘Wells’, Roger in The London Cuckolds (Theatre Royal, Bristol); Davalos in Love’s Sacrifice, Brighella in A Doctor in Spite of Himself (Little Theatre, Bristol); Cecce in Peter Pan (national tour); Dad in Trafford Tanzi (Derby Playhouse, Grand Theatre, Swansea); Roadie in Stags and Hens (Grand Theatre, Swansea); Othello (Salisbury Playhouse); Drill Sergeant in Oh! What a Lovely War (tour); Iago in Othello, Toby Belch in Twelfth Night (Old Vic Studio).

Television: Danny in The Last Musketeer (ITV); Jez in Family Affairs (Channel 5); Radcliffe in A Touch of Frost (YTV); Gerry Booth in The Knock IV; DS Morris in Rough Justice (BBC); Frank in The Bill (Thames).

Film: Irish Navvi in The Calling; Mike in Hunting Venus; 1st Assassin in Elizabeth directed by Shekhar Kapur; Danny in Seaview Knights.


Close
Christopher Howard 
Snake Preacher
Click here to read full bio

Theatre: Rum Tum Tugger in Cats (New London Theatre); Enjolras in Les Misérables (Palace Theatre); Che in Evita (Prince Edward Theatre); Magaldi in Evita (tour); Frederic in The Pirates of Penzance (tour); Judas in Jesus Christ Superstar; King of the Road in Rock Hard (Theatre Royal, Lincoln); Billy Bigelow in Carousel (West Yorkshire Playhouse); Lieutenant Cable in South Pacific (Drill Hall, London); Jesus in Godspell (Millfield Theatre, Edmonton); Lun Tha in The King and I (Queen’s Theatre, Hornchurch); St. Michael in Jeanne (Birmingham Repertory); Wilfred in Spring and Port Wine, Gerald in When We are Married (Thameside Hippodrome); Denrys Machin in The Card, Burger in Hair (Oldham Arts Theatre).

Concerts: Jesus Christ Superstar (Barbican); Les Misérables – 10th anniversary concert (Royal Albert Hall); A Song for Life (Theatre Royal, Drury Lane).

Television: Trial and Error (Channel 4); Stage by Stage (BBC); A Christmas Spectacular of Carols and Song (Carlton).

Recording: Riff in West Side Story; Simon in Jesus Christ Superstar; Andrew Lloyd Webber’s Classic Songs album.


Close
Remo Gimmi 
Earl
Click here to read full bio
RemoGimmi

Trained: Anna’s Theatre School, Sylvia Young’s Theatre School, vocal training with Stevie Vann.

Concerts: Performed as singer/dancer at the Barbican Theatre, the Commonwealth Institute and the London Palladium.

Television/Video: Appeared on a pop video with Massive Attack; numerous commercials and voice-overs.

Whistle Down the Wind marks Remo’s West End debut.


Close
Morgan Deare 
The Minister
Click here to read full bio

Theatre: Steve Hubbel in A Streetcar Named Desire (Theatre Royal, Haymarket); La Follette in Fields of Ambrosia (Aldwych Theatre); McManus/Brill in Copacabana (Prince of Wales Theatre); Bob McCaffrey in South Pacific (Prince of Wales Theatre); Ernie in Killing Jessica (Savoy Theatre); Mushnik in Little Shop of Horrors, Mac/Doc in 42nd Street, Annie (national tours); Larry in Company (Library Theatre, Manchester); Arthur Stirling in Tin Pan Pals (Drayton Court, London); Hennessy/Captain in Dames at Sea (Prince Regent Theatre, Farnborough); Deare in Top Dogs (Truman Building, London); Old Man in Fool for Love (RSC, Fringe); FDR in Annie (Crucible Theatre, Sheffield); Dr. Baugh in Cat on a Hot Tin Roof (Birmingham Stage Company); Herbie in Gypsy (Everyman Theatre, Cheltenham); State/Ellis in Blues for Mister Charlie (Royal Exchange, Manchester); Ma Speedy in Here Come the Clowns (King’s Head, Islington); Chairman in Are You Now or Have You Ever Been? (Grove Theatre); Judge Matthew Riddle in Convictions (Croydon Warehouse); Immigration Officer in A View from the Bridge (Churchill Theatre Bromley and tour); Charlie in On Golden Pond (Belgrade Theatre, Coventry); Von Konigswald in Happy Birthday Wanda Jane (Bridge Lane Theatre).

Workshop: Inspector Sheraz in The Fly (Garrick Theatre).

Television: Bob Ebeling in Space Shuttle Disaster; TV News Reporter in Melissa; Sheriff in Goodbye My Love, Brad Martin in Coronation Street (Granada); Ronald Harvey in The Strawberry Tree (Blue Heaven television); Cab Driver in Jeeves and Wooster (Carnival); The Bill (Thames); Hawk in 3 episodes of Dr Who (BBC); Maitre D’ in Small World (Granada); Harvey Goodman in Starcops (BBC); Reporter in Lace II (Lorimar).

Film: Donald Hunt in Mission Impossible directed by Brian De Palma; Editor/voices in Who Framed Roger Rabbit? directed by Robert Zemeckis; Operator in Bourne Identity (Warner Bros); Telephone Man in Once More the Stars; Lawyer in Santa Claus; Jazz Club Manager in Dream Lover directed by Alan J Pakula; School Principal in Scream for Help directed by Michael Winner.

Radio: Gordon Liddy and Murray Chotner in American Faith – Nixon’s Road to Watergate (BBC); Farival in The Awakening (BBC).


Close
Alan Ruscoe 
Deputy
Click here to read full bio

Trained: Mountview Theatre School.

Theatre: Riff-Raff in The Rocky Horror Show; Tony in Sweat (Bloomsbury Theatre); Nicholas Fan Club in Rock Hard (Leicester Haymarket); Figg in The Pool of Bethesda; Robert in Company; Judas in Jesus Christ Superstar; Riff in West Side Story; Kulygin in Three Sisters; Oberon in A Midsummer Night’s Dream.

Film: Plo Koon in Star Wars (Episode One – The Phantom Menace); Keno the Managalore in Luc Besson’s Fifth Element; Barman in Sweat.


Close
Adeen Ashton 
Ensemble
Kristin Blaikie 
Ensemble
Vickie Coote 
Ensemble
Catherine Digges 
Ensemble
Loren Geeting 
Ensemble
Toby Kensett 
Ensemble
Holly Lambert 
Ensemble
John Langley 
Ensemble
Gerard McDermott 
Ensemble
Brenda Martindale 
Ensemble
Adam Meggido 
Ensemble
Scott Murtaugh 
Ensemble
Zabrina Norry 
Ensemble
James Pearson 
Ensemble
Anne-Marie Roberts 
Ensemble
Gary Wright 
Ensemble
Lizze Bowling (Nutmeg) 
Brat
Jessica Boyle (Cinnamon) 
Brat
Rupert Bradshaw (Nutmeg) 
Poor Baby
William Graham (Cinnamon) 
Poor Baby
Pax Baldwin (Ginger) 
Poor Baby
Jessica O’Sullivan (Nutmeg) 
Charity
Alexandra Browning (Cinnamon) 
Charity
Karys Warner (Ginger) 
Charity
Andrew Hawkins (Nutmeg) 
Louis
Thomas Stitchbury (Cinnamon) 
Louis
Peter Le Burn (Ginger) 
Louis
Samantha Harrison (Nutmeg) 
Ramona
Danielle Green (Cinnamon) 
Ramona
Lacey Turner (Ginger) 
Ramona
Jaeden Burke (Nutmeg) 
Winnie
Gabrielle Broomes (Cinnamon) 
Winnie
Stephanie Basten (Ginger) 
Winnie
Jay Asforis (Cinnamon) 
Curly
Sam Gillam (Ginger) 
Curly
Scott Charles (Nutmeg) 
Clarence
Danny Kyte (Cinnamon) 
Clarence
Christopher Quinn (Ginger) 
Clarence
Josh Wilmott (Cinnamon) 
Jackie
Louis Constantine 
Jackie
Abigail Climer 
La Vonne
Hannah Tointon (Ginger) 
Brat
Rio Thompson (Cinnamon) 
La Vonne
Heather Bastin (Ginger) 
La Vonne
© Copyright The Really Useful Group Ltd. 2016 | Terms and Conditions | Help | About us | Contact us
Info Bar
YouTube