You are here: Really Useful Group > The People > Original London Cast 2002
Email
Original London Cast 2002  
Raza Jaffrey 
Akaash
Click here to read full bio
Raza-Jaffrey

Training: Recent graduate of Bristol Old Vic Theatre School. Before this he studied English and Drama at Manchester University.

Theatre: Raza Jaffrey has just made his West End debut playing the role of Sky in Mamma Mia! (Prince Edward Theatre). Other credits include Paris in Romeo & Juliet (Leicester Haymarket); Christian in Cyrano de Bergerac (Royal Theatre, Northampton and tour); Abdul in East Is East (Oldham Coliseum); Count Mushroom in The London Vertigo (Edinburgh Fringe Festival); and Malcolm in Macbeth (Dancehouse Theatre, Manchester). He also created the role of Rajesh in the multi-award winning Fourteen Songs Two Weddings and A Funeral (Lyric Hammersmith, Birmingham Rep and tour).

Workshop
: New writing workshops and rehearsed readings for Theatre Royal, Stratford East and Soho Theatre.

Television
: Credits include Picking Up The Pieces (Carlton); Bruiser, EastEnders, and Casualty (BBC).


Close
Preeya Kalidas 
Priya
Click here to read full bio
Preeya-Kalidas

Theatre : Emilia in Eye Contact (Riverside Studios).

Film: Geena in Bollywood Queen; Monica in Bend It Like Beckham; Zabeen in The Fiancee; Reena in Tube Tales – Grasshopper; Bride in East Is East; Geena in Sari and Trainers; Charlotte in Virtual Sexuality; Usha in Jump Boy.

Television: Miranda in My Family, Sherilyn in Casualty, Satia in Doctors (BBC); Samia in Decreed (HTV); Flora in Metrosexuality (Channel 4); Nadia in The Bill (Thames).

Radio: Troy in The Haunted, Lata in Badal and His Bike (BBC).


Close
Ayesha Dharker 
Rani
Click here to read full bio
Ayesha Dharker

Theatre: Sita in The Ramayana (Birmingham Repertory Theatre, RNT); Daksha in Alyque Padamsee’s Final Solutions.

Film: Mama in Anita and Me by Meera Syal, directed by Metin Huseyin; Leela in The Mystic Masseur (Merchant Ivory); Regal Leader in Star Wars II, directed by George Lucas; lead role of Malli in the multi-award winning The Terrorist, directed by Santosh Sivan; Leela in Split Wide Open, directed by Dev Benegal (Tropic Film); lead role of Kuhu in Saaz, directed by Sai Paranjpye (Plus Films); Rickshaw Puller’s daughter in City of Joy, directed by Roland Joffe. Manika in the Cannes award-winning Manika, Une Vie Plus Tard co-starring Julian Sands and Stephane Audran, directed by Francois Villiers; Amrita Sher-Gil in the film India Belongs To Me directed by Pooja Kaul.

Television: Mala in House Across The Street (BBC Knowledge); Meena Chauhan in Doctors (BBC); Evil Genie’s Wife in Arabian Nights (Hallmark Films); Kead in Mysteries of the Dark Jungle; Shivani in A Mouthful of Sky (Doordarshan/Star TV); anchor for Mumbai Mail; lead in Zameen Asman (Doordarshan’s Metro Channel).

Radio: Lata in A Suitable Boy by Vikram Seth (BBC Radio 4).

Awards: Indian National Film award for Best Actress for The Terrorist.


Close
Raj Ghatak 
Sweetie
Click here to read full bio
Raj-Ghatak

rained: BA (Hons) in English and Drama from the Central School of Speech and Drama and University of London’s Queen Mary University. Upon graduating, represented the UK at the JIFUT Festival in Jerusalem where he premiered a Bernard Marie Koltes monologue.

Theatre: Created the role of Raj in Hijra (Bush Theatre, West Yorkshire Playhouse); Kumar in My Dad’s Corner Shop (Birmingham Repertory Theatre and tour); Airport 2000 (Greenwich Theatre); Nibbles/Chino in West Side Story (Prince of Wales Theatre); Gurmal in Bollywood Or Bust (Watermans Arts Centre); Don’t Look At My Sister Innit!, Arrange That Marriage (Bloomsbury Theatre and national tour); Saleem in East Is East (Coliseum Theatre, Oldham); Nagaji in Nagwanti (Tara Arts); King in Joy To the World (Royal Albert Hall).

Film: Abdul in the Never Say Never Mind (Revenge Films); Campbell Mitchell in Birthday Girl (Portobello Pictures).

Television: Sakib Mumtaz in Hard Cash, Ranjit in In No Time (BBC); Kabir in Out of Sight (Carlton).


Close
Shelley King 
Kitty
Click here to read full bio
Shelley-King

Shelley King was born in Calcutta.

Trained: Webber Douglas Academy of Dramatic Art.

Theatre: Credits include Beji in Besharam (Soho Theatre and Birmingham Rep); Seema in River On Fire (Kali Theatre Company); Kalliope in Kenneth McLeish’s Orpheus, Mrs Modern in The Modern Husband, Kreousa in Ion (Actors Touring Company); Dorine/Durghabai in Tartuffe, Masseur/Parvati in Little Clay Cart, Chorus in Women of Troy (RNT); Titania/Hippolyta in A Midsummer Night’s Dream, Thersites/Diomedes in Troilus and Cressida, title role in Antigone, Heer in Heer Ranjha, Robespierre in Danton’s Death (Tara Arts); Lady Macbeth in Macbeth, Mistress Overdone/Mariana in Measure For Measure (Theatre Unlimited); Nireka in The Crutch (Royal Court); Marlene in Top Girls (Royal Theatre, Northampton); Dionysius in Damon & Pythias (Globe Theatre); Paulina in Death and the Maiden (Wolsey Theatre, Ipswich); Edward/Betty in Cloud 9 (Contact Theatre, Manchester); Ratna in Dance Like A Man, Kurudavva in Naga Mandala (Leicester Haymarket); Mrs Beauclair in The Innocent Mistress (Derby Playhouse); Sylvia in Pirates On Parade (Royal Lyceum, Edinburgh).

Television: Credits include See How They Run, A Secret Slave, Real Women, Where the Heart Is, The Demon Headmaster, South of the Border, King of the Ghetto, Resnick, Rockliffe’s Babies, Wipe Out, Casualty, Brookside, The Bill, Northern Crescent, The Jewel In the Crown, two series’ of Angels, two series’ of Tandoori Nights.

Radio: Numerous recordings for the BBC including The Eternal Bubble, The Tutti Frutti Holy Man, The Queen’s Retreat, The Dreams of Tipu Sultan, Beyond Purdah, The Ramayan, Journeys, Hyacinths In Their Unholy Bloom, and The Real Don Juan.


Close
Raad Rawi 
JK
Click here to read full bio
Raad Ravi

Training: Bristol Old Vic Theatre School.

Theatre: Merdod in Local (Royal Court Theatre Upstairs); Firoz in The Waiting Room (Cottesloe Theatre, RNT); Alfieri in A View From the Bridge (Crucible Theatre, Sheffield); Don Julio in Fermin Cabal’s Shoot (Jermyn Street Theatre); Harold in The Brutality of Fact (New End, Hampstead); Pra in The Simpleton of the Unexpected Isles (Orange Tree, Richmond); Half the Picture – The Arms To Iraq Inquiry, Nuremburg, Ex-Yu (Tricycle Theatre); Leontes in The Winter’s Tale (Method & Madness at the Lyric Hammersmith); Aegisthus in Electra (Donmar Warehouse, Festival Theatre, Chichester); Leonato in Cheek By Jowl’s Much Ado About Nothing (Playhouse Theatre, international tour); Lepidus in Antony and Cleopatra (Olivier Theatre RNT); Jacques in As You Like It, Ezra Jennings in The Moonstone, The Man With A Flower In His Mouth (Royal Exchange, Manchester); Buck Ruxton (Duke’s Playhouse, Lancaster); Nachaev in Dead Men, Aus der Fremde (Traverse Theatre, Edinburgh); Oberon/Theseus in A Midsummer Night’s Dream, The Beaux’ Stratagem (RSC tour); Angelo in Measure For Measure (Royal Lyceum, Edinburgh); A Flea In Her Ear (West Yorkshire Playhouse, Theatr Clwyd); Deborah’s Daughter (Library Theatre, Manchester); Naked Robots (RSC at the Donmar Warehouse); Mellefont in Cheek by Jowl’s Sara (Lilian Baylis Theatre and tour); Berenice (Lyric Studio); Asif in Hanif Kureishi’s Birds of Passage (Hampstead Theatre); Canepa in Mario Vargas Llosa’s The Madman of the Balconies (Gate Theatre); Arabian Nights trilogy, Science Fictions, Cymbeline, The Maids all for Shared Experience as a founding member.

Television: Murder of A Moderate Man, Shalom Salaam, The Trial of Klaus Barbie, Blind Justice (BBC); The Big Battalions (Carnival Films); The Care of Time (Anglia Films); Medics, Coronation Street, Hostages (Granada); Degrees of Error, Mehmet Ali in Queen of the East, Bugs (BBC); The Bill (Thames); Half the Picture (Freeway Films); Cassale in ‘The Raven in the Forgate’ episode of Cadfael; Bodyguards (Zenith Films); Supper At Emmaus, Judge John Deed, Dalziel & Pascoe (BBC); After Hours – Table 12 (BBC World); Gerald Seymour’s A Line In the Sand (Anglia Films/ITV).

Film: Alan Parker’s Midnight Express; Jerry Schatzberg’s Misunderstood; Neil Jordan’s Mona Lisa; Jim Sheridan’s East of Harlem.


Close
Dalip Tahil 
Madan
Click here to read full bio
Dalip-Tahil

Trained: Trinity College practical and vocal music examinations taken at Sherwood College in Nainital, India.

Theatre: John the Baptist in Godspell, directed by Pearl Padamsee; Inmate in Marat Sade, Muleteer in Man of La Mancha, Che in Evita, Stanley in A Streetcar Named Desire, directed by Alyque Padamsee. Dalip Tahi alsol produced and played Don Quixote in Man of La Mancha in 2000.

Film: International films include Zia in Sir Richard Attenborough’s Ghandi, Dilip in The Perfect Murder by H R F Keating directed by Zafar Hai, Mr Karr in Bombay Blues (Channel 4); Ismail Merchant’s Deceivers. Indian films include over 75 Hindi feature films over the last 20 years including Aukur and Trikal directed by Shyam Benegal; India’s first 3-D film Chota Chetan directed by Jijo; Aaj Ki Aawaz directed by Ravi Chopra; Qayamat Se Qaytamat Tak directed by Mansoor Khan; Ram Lakhan and Saudaagar directed by Subhash Ghai; Prem Qaidi directed by Murli Mohan Rao; Insaaf directed by Mukul Anand; Tridev, Gupt and Pyar Ishq Aur Mohabhat directed by Rajiv Rai; Baazigar and Soldier directed by Abbas Mustan; Daar directed by Yash Chopra; Hum Hain Rahi Pyar Ke directed by Mahesh Bhatt; Raaja and Ishq directed by Inder Kumar; Kaho Na Pyar Hai and Kishan Khaniya directed by Rakesh Roshan; Mast directed by Ram Gopa Varma.

Television: Picture This (Star TV); Buniyaad.


Close
Ramon Tikaram 
Vikram
Click here to read full bio
Ramon-Tikaram

Trained: National Youth Theatre; Kent University.

Theatre: Judas in Jesus Christ Superstar (Lyceum Theatre, London) Rama in The Ramayana (Royal National Theatre); Mercury in Amphitryon (Gate Theatre); Nick in LA Plays (Almeida).

Film: Jai Kumar in Kama Sutra; Saresh in Waiting At the Royal; Nardo in Codename Wolverine.

Television: Ferdy in This Life (BBC); Prash Dattani in Dream Team (Sky One); Harris in Daylight Robbery (ITV); Parsons in Judge John Deed (BBC); Eddie Weaver in Crossroads, DS Irwin in Supply & Demand (ITV).

Writing: Fragile Earth (a book of short stories).


Close
Marina Abdeen 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Nicola Bacon’s Dance Academy of Performing Arts, Surrey; London Studio Centre.

Dance: Tour with Intoto Dance Company; Razzle Dazzle (Hackney Empire, London).


Close
Stephen Berkeley-White 
Swing
Click here to read full bio

Trained: Thamesdown Dance Studios, Rambert Ballet School.

Theatre: Co-founded Bootleg Theatre Company; Peer Gynt (Royal Exchange, Manchester).

Dance: Swan Lake and the original cast of The Car Man with Matthew Bourne’s Adventures In Motion Pictures; co-founded and performed with the dance company Triptych; performed with David Massingham Dance, Diversions, Random Dance Company, Mark Bruce Dance Company, Rain Red Dance Theatre, Irish Modern Dance Theatre, V-Tol.

Stephen Berkeley-White is also a musician and songwriter.


Close
Ralph Birtwell 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: LAMDA.

Theatre: Abdul in East Is East (Leicester Haymarket); King Robert in Sleeping Beauty, Grand Vizier in Aladdin (Theatre Royal, Stratford East); Priest in Jesus Christ Superstar (UK and European tour); Oberon in A Midsummer Night’s Dream, Macduff in Macbeth (English Shakespeare Company); Paris in Romeo and Juliet, La Verole in The Relapse, Messenger in Richard III (RSC); Ali Baba in Ali Baba and the Forty Thieves (The Theatre, Chipping Norton); Rick in I Was Looking At the Ceiling and Then I Saw the Sky (Southwark Playhouse); Jacques II in A Tale of Two Cities (Library Theatre, Manchester).

Opera: Tamburlaine (Opera North).

Film: Doctor in East Is East.

Television: Doctors (BBC Birmingham); Blood Strangers (Granada); The Vice (Carlton); Clocking Off (Red Productions); The Cops (World Productions); Tales From Pleasure Beach (Blast Productions)


Close
Shirani Bolle 
Ensemble
Click here to read full bio
Shirani-Bolle

Trained: Arts Educational Schools.

Theatre: Ensemble and understudy Gigi in Miss Saigon (UK Tour).


Close
Lara Costa 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: The Royal Ballet School, Elmhurst Ballet School; London Studio Centre.

Theatre: Maria with the original cast of Saturday Night Fever (London Palladium); Shehallion – A Scottish Gathering (New Clyde Auditorium, Glasgow).

Dance: Performed with Jacki Mitchell’s Wildlife Jazz Company; the pas de deux from Matt Mattox’s Les Fleurs de Mal; the pas de deux from Maurico Wainrot’s Tango Suite; ensemble in Stephen Mear and Nikki Woollaston’s Billion Dollar Baby.

Television: Down To Earth (BBC); appearance on Crimewatch, Beatrix Potter’s The Tailor of Gloucester (BBC); Comic Act (Channel 4); No Sweat, series of Smith and Jones, Bliss (BBC); appearance on Top of the Pops (BBC); Bruce Forsyth’s 70th Birthday Celebration, appearance on This Morning (ITV); commercials for Evening Standard, Yorkshire Gas, Motown, Burger King, Specsavers.


Close
Chris Crocker 
Swing
Click here to read full bio

Trained: London Studio Centre.

Theatre: Japeth in Children of Eden (Bloomsbury Theatre); Guys and Dolls, Hair (Beck Theatre); Seymour in Little Shop of Horrors (Her Majesty’s Theatre); Mother Goose (King’s Theatre, Glasgow); Dick Whittington (King’s Theatre, Edinburgh).

Dance: Dance Overture (Peacock Theatre); dancer/vocalist for SunCruises.

Film: Soldier in Band of Brothers; The Mummy II (Universal Pictures).

Television: Psychos (Kudos Productions); appearances in Family Affairs (Thames), Grange Hill, The Demon Headmaster (BBC); Blue Peter (BBC).


Close
Douglas Scott Franklin 
Ensemble
Click here to read full bio

Trained: Edinburgh School of Dance & Drama; London Studio Centre; The Kirov Ballet Company in Leningrad.

Theatre: Credits include Toro in West Side Story (UK tour); Victor in Cabaret (Capitol Theatre, Dusseldorf); backing vocalist and understudy Ritchie Valens in Buddy (Neue Metropol Theatre, Hamburg); Alonzo/Rumpus Cat in Cats (Operettenhaus, Hamburg); The King and I (Freemasons Temple, Covent Garden Festival); original cast of Copacabana (Prince of Wales Theatre and UK tour); Coricopat and understudy Mr Mistoffelees and Rum Tum Tugger in Cats (New London Theatre).

Dance: Performed with London City Ballet, Carla Fracci Ballet Company (Sicily) and Ben Love Dance Theatre.

Opera: Nixon In China (Houston State Opera, Edinburgh Festival); The Fairy Queen (ENO at the Coliseum).

Television: Appearances on The Brit Awards, The Laurence Olivier Awards, Lily Savage Live, The Prince’s Trust Gala.


Close
Sharon Gomez 
Ensemble/Choreographer
Click here to read full bio

Trained: Dance Theatre Academy.

Theatre: Leader of the Pack, Soul Train (UK tours); Aladdin (Churchill Theatre, Bromley); Carmen Jones (UK and Japanese tour) Barnum (UK tour, Hong Kong); Miss Saigon (Theatre Royal, Drury Lane); Elijah for Dance Theatre Co-operation directed by William Louther (The Place Theatre); I Am A Woman (Shaw and Lilian Baylis Theatres).

Television: Agony (Live TV); appearance on The Big Breakfast (Channel 4); Showtime At the Stadium (BBC 2); Aiya’s Apple, Aisha’s Eye


Close
Rebecca Grant 
Ensemble/Clever Contestant
Click here to read full bio

Trained: Nora Morrison School of Dance, Nottingham; Mawson Harris School of Acting, Nottingham; Acting course at Clarendon College, Nottingham. 

Theatre: Princess Ying Yaolak in The King and I (Theatre Royal, Nottingham); Princess Jasmine in Aladdin (Hall for Cornwall, Truro); lead role of the Lost Sheep in Who Is This Jesus? (Royal Concert Hall, Nottingham); Spanish Girl in The House of Bernarda Alba (Nottingham Playhouse); Bride in Blood Wedding, Juliet in Romeo & Juliet, Jeannie in Brigadoon; Mary Warren in The Crucible (National Festival of Drama); Nobby in Carrots, Louise in Gypsy, title role in Annie (Arts Theatre, Nottingham); Fame (tour of Japan, Philippines, Sweden and Switzerland). 

Dance: Principal dancer with Philippine Touring Company (Royal Festival Hall, Millennium Dome, National Geographic Society); principal dancer and singer with the End of the Pier Seaside Special (Cromer). 

Opera: Actress/Temple Goddess in Aida, principal Gypsy Flamenco dancer in Carmen (Royal Albert Hall and tour).


Close
Sophiya Haque 
Ensemble/Miss New Mona
Click here to read full bio
Sophiya Haque

Trained: Arts Educational Schools, London. 

Dance: Company member for the Race Apart dance projects (London Contemporary Dance Theatre).

Television: Producer/Director/host for the weekly show Sophiya’s Choice; presenter for Channel V, hosted Channel V Music Award shows in 1997 and ’98; presenter for MTV Asia on daily shows and live ‘Specials’ (Star Television).

Film: Lead role of Tara in Snip! (a black comedy set in Bombay directed by Sunhil Sippy); Har Dil Jo Pyaar Karega songs directed by Farah Khan; Khoobsurat directed by Sanjay Chel; Alaipayuthey directed by Mani Ratnam; Sandhya directed by Sangeet Sivan; Han Maine Bhi Pyar Kiya directed by Dharmesh Darshan; Indian directed by Maharajan; Santosham directed by Prabhu Deva.

Recording: Fronted the three-piece band Akasa and released an album and three singles including “One Night In My Life” with a video directed by Jack Cardiff (Warner Records).


Close
Stephen Hart 
Ensemble
Click here to read full bio
Stephen-Hart

Trained: Langside College, Glasgow.

Theatre: Post Sixteen (Impact Theatrer Company tour): Stewart in A Scot’s Passion, Angel in Six of the Best, Jack Melton in The Long Journey (Cutting Edge Theatre Company): John Kinckley in Assassins (Rapture Theatre Company tour): title role in The Happy Prince (Edinburgh Festival): Habitat Husband in Glasgow 3am (Ramshorn Theatre, Glasgow): Winthrop Paroo in The Music Man, Marcel in The Boy Friend (Mitchell Theatre, Glasgow), Andy Lee in 42nd Street (Scaramouche Theatre Company), Anatoly Sergievsky in Chess (Guys and Gals Theatre Company): Mr Myers in Fame, Mr Kopechie in Big (king’s Theatre, Glasgow).

Opera: Il Travatore (Scottish Opera).

Film: Roger in The Ocean (Catspaw films): Joseph in Regeneration; The Debt Collector (Dragon Pictures).

Television: Series I and II of Tinseltown (Rain Dog Productions): Danny in Tell Tale Heart, Para Handy, Jamie in Making Waves, Looking After Jojo, Rab C Nesbitt (BBC Scotland); Taggart, High Road (STV).


Close
Floyd Hendricks 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Swindon Dance Studio; Central School of Ballet.

Theatre: Cesar in Saturday Night Fever (UK tour).

Dance: Swan/Stranger/Romanian Escort with the original cast of Matthew Bourne’s Swan Lake (Sadler’s Wells, West End, UK tour, Los Angeles, Broadway and European tour); Army and Navy Hero and understudy for The Angel with the original cast of Matthew Bourne’s Cinderella; performed with Union Dance Company, Bunty Methais and Company; soloist in Is That All There Is with the Amir Hossienpour Dance Company; The Fairy Queen (ENO).

Video: Promotional videos for numerous artists including, Tori Amos, Morcheeba, Leftfield, Enigma, Donna Summer, Innocence.

Choreography: Choreographed Urban Classics, The Fickle Friend (Union Dance Company); trade show for Babycham.


Close
Stephen Rahman-Hughes 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio
Stephen-Rahman-Hughes

Trained: Lewisham College; Ballet Rambert School. 

Theatre: Chino in West Side Story (UK tour). 

Dance: Performed with Yolande Snaith Theatredance, the 1997 Time Out award-winning Ricochet Dance Company, Bi Ma Dance Company, Charles Linehan, Stephen Rahman Hughes’ own Rain Red Dance Theatre founded in 1996; backing dancer for Lulu. 

Workshop: The Beautiful Game (Sydmonton Festival at the Cambridge Theatre). 

Opera: Samson et Delilah (Royal Opera House, Covent Garden); Les Troyens (La Scala, Milan). 

Film/Video: The Golden Bowl (Merchant Ivory); promotional videos for Alisha’s Attic, Goldfrapp, Planet Funk. 

Television: Performed in Yolande Snaith’s contemporary dance work Swinger (BBC); the opera Trouble In Tahiti (BBC); commercials for Di Sarronno, Co-op Bank, IC24.

Choreography: Created works for Scottish Ballet, the European Chamber Opera, 4D, Intoto, National Youth Dance Company, Green Candle Dance Company and Rain Red Dance Theatre. Choreographed several promotional videos including Gorgio’s “Beverly Hills”, Fragma, Timo Maas, Oxide and Neutrino.

Awards: Peter Darrell Young Choreographer’s award for work with Scottish Ballet; Jerwood Choreography award for his Rain Red Dance Theatre; MOBO award for work with Oxide and Neutrino.


Close
Melissa Hunte 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Lewisham College; London Studio Centre.

Theatre: Fourteen Songs, Two Weddings and a Funeral (Tamasha Theatre Company); The King and I (European tour).

Dance: Recall, choreographed by Darshan Singh Bhuller (Royal Opera House, Covent Garden and tour); numerous promotional videos with artists including Craig David, U2, Lionel Ritchie and Melanie B.


Close
Dean Hussain 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Theatre: The Jungle Book (Duke’s Theatre, Lancaster); What A Feeling (national tour); Merrily We Roll Along (Donmar Warehouse); Soul Train (Victoria Palace and national tour); Kat and the Kings (Vaudeville Theatre and national tour); Carmen Jones (European tour); Miss Saigon (Theatre Royal, Drury Lane); Michelangelo’s Slave (Wimbledon Theatre); Rags (Spitalfields Market Opera); Billy (Festival Theatre, Edinburgh); Guys and Dolls (national tour); Aladdin (Chipping Norton Theatre).

Television/Video: The Bill (Thames); The Michael Barrymore Show (ITV) Night Fever (Channel 5); Blue Peter (BBC); commericials for Coca-Cola, Virgin Atlantic, Unilever, Top Man; promotional video for Barry Manilow’s world tour.


Close
Irvine Iqbal 
Ensemble/Cricketer
Click here to read full bio

Trained: Brunel University; Royal Academy of Music.

Theatre: Blood Drive (Bridewell Theatre); Bouncers, Mother Courage, Guys and Dolls (Grange Arts Centre, Oldham); One Voice (Linbury Studio, Royal Opera House, Covent Garden).

Film: Channing (Safer Hands); The Home (2am Films).

Television: Azim Ahmed in The Bill; Ron in Casualty; Doctors; commercial for The Sun newspaper.


Close
Craig James 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Bush Davies School; Ballet Rambert School.

Theatre: The Lion King (Lyceum Theatre); Beauty and the Beast (Adam Smith Theatre, Kirkcaldy).

Workshop: The Beautiful Game (Sydmonton Festival at the Cambridge Theatre).

Dance: Performed with Jiving Lindy Hoppers, Union Dance Company, Peter Schaufuss Ballet, Re-Animator, Romanska Folk Ballet, Kompani Malakhi.

Opera: Carmen (UK and tour).

Television: Hopes & Dreams (BBC); Dance? (Carlton).


Close
Rashied Karapiet 
Ensemble/Mr Reddy/Old Reporter
Click here to read full bio

Theatre: Last Dance At Dum Dum (Ambassadors Theatre and tour); Indian Ink (Aldwych Theatre); The Crucible, The Life and Loves of Mr Patel (Leicester Haymarket); A Kind of Immigrant (Graeae Theatre Company); Table of Two Horsemen (Greenwich Theatre); The Indian Wants The Bronx (Royal National Theatre); Untouchable (Tamasha Theatre Company).

Film: Jinnah; A Passage To India directed by David Lean; Paris By Night; Water; Foreign Body; Chambre a part

Television: Anybody’s Nightmare, The Waiting Game, Peak Practice, Family Pride (Carlton); Holby City, Doctors, Mr Malik in Mrs Merton and Malcolm, The Creatives, Cardiac Arrest, Pie In the Sky, Between the Lines, Sister-Wife, The Specials, Kinsey, Shalom Salaam, Lucky Sunil (BBC); Kismet Street (Bhaz); The Bill (Thames); Emmerdale (YTV); The Jewel In the Crown (Granada); Tandoori Nights, Moving Portraits (Channel 4).

Radio credits include: Tughlaq, Badal and His Bike, Citizens, The Satanic Verses (BBC).


Close
Sarah Leatherbarrow 
Swing
Click here to read full bio

Theatre: Understudied Bloody Mary in Trevor Nunn’s production of South Pacific (Royal National Theatre); Miss Saigon (Theatre Royal, Drury Lane); The King and I (Covent Garden Festival); understudied Cindy Lou in Carmen Jones (European tour); Story Spell Maker (the narrator) in The Secret Garden (Library Theatre, Manchester); On With the Show (Opera House, Manchester);Tommy the Cat in Dick Whittington (Theatre Royal, St Helens); Sue Crapton in Honey I’m Free!, The Woman in Talk To Me Like the Rain and Let Me Listen (White Bear Theatre); Wanda Dunajew in Venus In Furs (Diorama Arts Centre).

Television: Credits include Record Breakers; Top of the Pops; The Big Breakfast.

Recording: Cast recording of the RNT’s South Pacific (First Night Records). Sarah Leatherbarrow also writes and records her own R &B music.


Close
Daniel Lindquist 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Ballet Academy, Gothenburg.

Theatre: A-Rab in West Side Story (Opera House, Gothenburg and Rome); Grease (Slagthuset Theatre, Malmo); title role in The Dutchman (Little Theatre, Norrkoping).

Operetta: The White Horse Inn (Tradgarn, Gothenburg).

Concerts:Presented own show A Taste of Broadway at the Culturum, Nykoping.

Daniel Lindquist was the Swedish champion in Latin American dance and competed in numerous competitions including the European and World Championships.


Close
Anjali Mehra 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Central School of Ballet winning the Christopher Gable choreography awad.

Dance: Numerous roles including Moth Maiden, Italian, Spanish and German Princesses in Swan Lake for Adventures in Motion Pictures (West End, UK and world tour); Spring solo in Amaterasu for Cathy Marsden (Theatre Royal, Drury Lane); performances with the Random Dance Company and Wayne McGregor in Germany; Mrs Cratchit in Christopher Hampson’s A Christmas Carol.

Choreography: Choreographed and performed in Design for Dance (Cochrane Theatre), Resolution! 2001 and Fusion for Resolution! 2002 (The Place Theatre).


Close
Zehra Naqvi 
Ensemble/Munni
Click here to read full bio

Trained: The National Theatre, Melbourne.

Theatre: South Pacific (Royal National Theatre); Olivier award-winning production of Merrily We Roll Along (Donmar Warehouse); Gay Divorce (Palace Theatre); Fruma-Sarah in Fiddler On the Roof starring Topol (Regent Theatre, Melbourne).

Recording: Cast recording of South Pacific.


Close
Sylvia Neira 
Ensemble/Miss New Mona
Click here to read full bio

Trained: Arts Educational Schools, London.

Dance: Company member for the Race Apart dance projects (London Contemporary Dance Theatre).

Film: Lead role of Tara in Snip! (a black comedy set in Bombay directed by Sunhil Sippy); Har Dil Jo Pyaar Karega songs directed by Farah Khan; Khoobsurat directed by Sanjay Chel; Alaipayuthey directed by Mani Ratnam; Sandhya directed by Sangeet Sivan; Han Maine Bhi Pyar Kiya directed by Dharmesh Darshan; Indian directed by Maharajan; Santosham directed by Prabhu Deva.

Television: Producer/director/host for the weekly show Sophiya’s Choice; presenter for Channel V, hosted Channel V Music Award shows in 1997 and 1998; presenter for MTV Asia on daily shows and live ‘Specials’ (Star Television).

Recording: Fronted the three-piece band Akasa and released an album and three singles including “One Night In My Life” with a video directed by Jack Cardiff (Warner Records).


Close
Natalie Ngyutin 
Ensemble/Mumtaaz/Renu
Click here to read full bio

Trained: Mountview Theatre School.

Theatre: Dr Kumar in Under Their Influence (Tricycle Theatre); Mrs Brett Karr in Dangerous Cabaret (Jermyn Street); Sheila in Hijra (Bush Theatre); New Works (Soho Theatre); Yarico in Inkle & Yarico (USA, Sadler’s Wells, Barbados); Sheryl in Made In England (BAC); Tiger Lily in Peter Pan (RNT); BJ in Smokey Joe’s Café (Prince of Wales Theatre); Mabel in Fame (Cambridge Theatre); Carol in O Carol (Tristan Bates Theatre); Narrator in Gratuitous Sex and Violence (Millfield); Cloaca in Cinderella, Berenice in Jack and the Beanstalk (Theatre Royal, Stratford East).

Film: Bergita in Welcome To London (EFS); Jacqui in What Rats Won’t Do (Working Title).

Television: Mrs Lalvani in Oscar Charlie, Jannel in ‘Orrible, Mrs Mirza in Douglas (BBC); Nina in Love and Insanity (Moving Image); Sam in Frankenphone (Shooting Pictures).

Natalie Ngyutin is the Founder and Director of Platform 2B, a charity aimed at young people in the Barking and Dagenham area interested in theatre, music and/or singing.


Close
David Olton 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Stella Mann School of Ballet; Laban Centre for Contemporary Dance. 

Theatre: Original London cast of Fosse (Prince of Wales Theatre); Ritchie in A Chorus Line (UK tour); understudied and played Tyrone in Fame (Cambridge and Prince of Wales Theatres); Coricopat and Ghengis in Cats (New London Theatre); Doorman and ensemble in the original cast of Barry Manilow’s Copacabana (Prince of Wales Theatre); An Evening With Tommy Steele (UK tour); Steam Heat Boy in The Pajama Game (UK tour); Luigi in Lucky Stiff (Prince of Wales Theatre); Joe in Role Play (Royal Court Theatre Upstairs); Genie in Aladdin (Queen’s Theatre, Barnstaple); ensemble and understudied Sal in Oh! What A Night (Opera House, Manchester); Boogie Nights (UK tour).

Television: Credits include Master Yoga feature on The Big Breakfast (Channel 4), GMTV, Live and Kicking, The Laurence Olivier Awards, Talking Telephone Numbers, Children In Need, Top of the Pops, This Morning, Good Morning Britain, Crimewatch, London’s Burning, Strike It Rich, The Bill.

David Olton is a qualified Yoga teacher and features in the book High Kicks – The Essential Guide To Making It As A Dancer.


Close
Kella Panay 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: London Studio Centre; English National Ballet School; Urdang Academy of Performing Arts.

Theatre: Trumpet Trilogy; Kinda Dukish (Bop Productions); White Folks – Children of the Light by Shell-Henry-Jenkins (Cochrane Theatre); Cinderella (New Victoria Theatre, Woking and Theatre Royal, Plymouth); Abbadabbadoo (Opera House, Blackpool).

Television: Appearances on Blue Peter, Disney Adventures, Top of the Pops and Trigger Happy TV.


Close
Davina Perera 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Awarded a scholarship to the Royal Academy of Music, graduated with a post-graduate diploma in Musical Theatre; masterclasses with Elton John, Mary Hammond.

Theatre: Understudied and played the role of Munni with the original cast of Bombay Dreams (Apollo Victoria Theatre); Yvette in Miss Saigon (Theatre Royal, Drury Lane); Beauty in Beauty and the Beast (Theatre Royal, Stratford East); Tiger Lily in Peter Pan (Theatre Royal, Brighton); Princess Jasmine in Aladdin (Lewisham Theatre); Empress in Dick Whittington (Greenwich Theatre); lead female vocalist in A Night At the Musicals (national tour); performed at the Stars for Epilepsy concert as solo vocalist with Kiki Dee (NSE Centre, Buckinghamshire).

Television: Co-presenter of The Dolls’ House and Game Girls (Bravo); appearances on The Big Breakfast (Channel 4), The Lab, Loose Women (ITV), Bravado (Bravo), Newsnight, The Money Programme (BBC 2); numerous appearances as one of the final 50 contestants for Pop Idol (LWT); commercial for Smash Hits music channel.


Close
Wayne Perrey 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: Arts Educational Schools.

Theatre: Ensemble and understudied Charlie/Michael in Peggy Sue Got Married (Theatre Royal, Plymouth and Shaftesbury Theatre); ensemble and understudied Footit in Lautrec (Theatre Royal, Plymouth and Shaftesbury Theatre); ensemble and understudied Angel and Benny in Rent (Shaftesbury Theatre); title role in Dick Whittington (City Varieties, Leeds); Prince in Snow White and the Seven Dwarfs (Buxton Opera House); George M Cohan in Broadway Genius (Brewhouse Theatre, Taunton).

Television: London’s Burning, A Touch of Frost.


Close
Tania Pieri 
Swing
Click here to read full bio

Trained: North Cheshire Theatre College.

Theatre: Fire of Dance (European tour); Jack and the Beanstalk; Cavalcade (King’s Head Theatre); Snow White, Cinderella (Albert Halls, Bolton); A Christmas Carol (Library Theatre, Manchester); The King and I (Opera House, Manchester).

Dance: Performed at the Henley Festival; Spirit of the Dance (European tour); Sleeping Beauty, Alice In Wonderland (London Lewis Ballet Company).

Video: Promotional video for the band Damage.


Close
Andrew Playfoot 
Ensemble/Anupam
Click here to read full bio

Theatre: Joe in Peggy Sue Got Married (Shaftesbury Theatre); Clopin in Notre-Dame de Paris (Dominion Theatre); Smokey Joe’s Café (UK tour); Kenickie and understudied and played Danny in Grease (Cambridge Theatre); Sonny in Grease (UK tour); Nomax, Big Moe and Eat Moe in Five Guys Named Moe (Albery Theatre and tour); Guys and Dolls (Royal Festival Hall); A Handful of Keys (Prince Edward Theatre); The Fleet’s In (Theatre Royal, Drury Lane).

Television: Appearances on Pop Idol, Top of the Pops, Blue Peter, Lily Savage Live, An Audience With Sir Cliff Richard, The Royal Variety Performance(2000); numerous commercials including Vision Express, London Transport.

Radio: Guys and Dolls (BBC Radio 3).

Recording: Soundtrack of the film Miranda starring Christina Ricci.


Close
Adlyn Ross 
Ensemble/Shanti
Click here to read full bio

Trained: Guildhall School of Music and Drama.

Theatre: Grandmother in My Dad’s Corner Shop (Birmingham Repertory Theatre); Khalida in Balti Kings (West Yorkshire Playhouse); Devi in Emeralds and Diamonds; Maria in Twelfth Night (British Council tour); Baa in Bravely Fought the Queen (Border Crossings); Witness in Dream For A Hero (Lyric Theatre, Hammersmith).

Film: Ranjit’s mother in Bhaji On the Beach (Umbi Films); Auntie in Bend It Like Beckham (Bilb Productions)

Television: Mrs Chandra in two series of Heartburn Hotel, Govina in Casualty, Dr Pamani in Kinsey (BBC); Rehana in Flight (BBC 2); Mrs Siddiqui in My Sister Wife (Screen Two, BBC 2); Nargis Aslam in Holby City (BBC 1).


Close
Praveen Sond 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: BA Honours in Drama/Contemporary Dance from De Montford University; post-graduate diploma in Acting and Musical Theatre at Mountview.

Theatre: The Jungle Book (Duke’s Playhouse, Lancaster); Moving Up (GW Theatre Company); Grass (Blah Blah Blah Theatre); Grandpa’s Ginn, The Cat With Three Names (M6 Theatre Company); Revelations (Tara Arts UK tour); Pat and Margaret (New Victoria Theatre, Newcastle Under Lyme).

Workshop/Playreadings: Flip the Script (Contact Theatre, Manchester); Beastly Tales (Camden Peoples Theatre); Assam Pass (M6 Theatre Company).

Television: Meena in Blue Dove (Carlton).

Radio: The Ayah House (BBC Radio 4).


Close
Lisa Stevens 
Swing/Dance Captain
Click here to read full bio

Theatre: Original West End cast of Chicago (Adelphi Theatre); West Side Story; Gypsy; Cinderella.

Choreography: Choreographed the film The Swinging Nutcracker (Rhombus, Artsworld), The Music Man (Vancouver Playhouse), Jesus Christ Superstar (TUTS), Cabaret, Guys & Dolls.

Film/Video: Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Really Useful Films); Jackie Chan’s Rumble In the Bronx; Blood Ring II; Stay Tuned; “Start Me Up” video for Salt ‘n’ Pepa.

Television: The X-Files; appearances on The Royal Variety Performance; NBA Vancouver Grizzlies, Star For A Night.

Forthcoming Projects: Choreographing Fiddler On the Roof for Vancouver Playhouse and If the Shoe Fits for Infinity Film.


Close
Antonio Susinni 
Ensemble/Prison Guard
Click here to read full bio

Trained: International Centre of Catania, Italy; IALS Studios, Rome.

Theatre: Original cast of Saturday Night Fever (London Palladium and German première); Cinderella (Octagon Theatre, Somerset); Dick Whittington (Grand Opera House, Belfast).

Dance: Snap 2000 (European tour); toured France and Switzerland with Bolero, choreographed by Maurice Bejart and starring Sylvie Guillem; Carmen and Rusalka both directed by Jonathan Miller (ENO).

Concerts: Bruce Forsythe’s 70th Birthday Celebration (London Palladium); Amy Stuart’s Knock On Wood tour; appearances with JX and Planet Perfecto.

Film: Il Piccolo Diavolo directed by Roberto Benigni.

Television: Gulliver’s Travels (Channel 4); EastEnders, Top of the Pops, Record of the Year with S Club 7.


Close
Paul Tilley 
Ensemble/Assistant Dance Captain
Click here to read full bio

Trained: Laine Theatre Arts.

Theatre: The Lion King (Lyceum Theatre); Tyrone in Fame (UK tour and Oslo); Captain in Dick Whittington (Millfield Theatre, Edmonton); Rocky I, II & III in Starlight Express (Bochum, Germany); world première of Metamorphosis (Los Angeles); Robin Hood (Millfield Theatre, Edmonton, Alhambra Theatre, Bradford).

Concerts: Highlights from the musical Tommy (Peacock Theatre, Woking); Judas from Jesus Christ Superstar in The Music of Andrew Lloyd Webber (Epsom Playhouse); concert with Celine Dion.

Television: The Children’s Royal Variety Performance (London Palladium); The Royal Variety Performance (Dominion Theatre); Take That ‘Special’; Noel’s Telly Years, Hale and Pace (LWT), Top of the Pops.


Close
Royce Ullah 
Ensemble/Salim
Click here to read full bio

Theatre: George in East Is East (Leicester Haymarket); Melinda’s Servant in The Recruiting Officer, Parkinson in The Wind In the Willows; ensemble in Murmuring Judges (Royal National Theatre); Mickey in Blood Brothers; Tweedledum in Alice In Wonderland, Brian in On the Plastic (Birmingham Repertory Theatre); Jeremy in She Stoops To Conquer (Theatre Royal, York); Yusuf in Deborah’s Daughter (Library Theatre, Manchester); James in Time and Again (Accidental Theatre Company); Amit in The Ecstacy, Khuda Buksh in Kali Shalwar (Kali Theatre); Silly Billy in Jack and the Beanstalk (Horsham Arts Centre); Silly Billy in Mother Goose (The Elgiva, Chesham); Snitch in Mother Goose (Oxford Playhouse); Mr Szczepansky in The Railway Children (Theatre Royal York and national tour); Shere Khan in The Jungle Book (Forum Theatre, Wythenshawe); Newsrevue (Canal Café); Chip in Rosie and Jim (Ragdoll tour); Patch in The Land of Whispers (Theatre Centre Young People’s Theatre Company, Canadian tour); The Prince in Tower Without Stairs, Gust in Brave Faces, Neran in Laughter From the Other Side, Boy in Tsiocha Cholova (Theatre Centre); Lal in Brain Power (Quicksilver Theatre); Amjad in Borderline (Old Bull Arts Centre).

Concerts: Noye’s Fludde (Royal Festival Hall|).  

Television: King of the Ghetto, Playdays (BBC); The Bill (Thames).

Direction: Assistant Director on The Railway Children (Wimbledon Theatre).


Close
© Copyright The Really Useful Group Ltd. 2016 | Terms and Conditions | Help | About us | Contact us
Info Bar
YouTube